Autentyczny metal – recenzja DVD | www.Figus.pl - figurki do sklejania
Autentyczny metal – recenzja DVD

Autentyczny metal – recenzja DVD

Modelarstwo w przeważającej części polega na tworzeniu miniaturowej rzeczywistości, na kopiowaniu wyglądu przedmiotów nas otaczających. Pośród wielu materiałów z którymi przyjdzie się zmierzyć modelarzowi jest metal. Jak przygotować, a później pomalować element, żeby wyglądał naturalnie? Na to pytanie stara się odpowiedzieć film „Authentic Metal„, w którym dobrze znany modelarz Adam Wilder dzieli się tajnikami swojego warsztatu.

Authentic Metal coverAuthentic Metal został wydany, podobnie jak poprzednio recenzowany przeze mnie film przez MXpression. W pudełku oznaczonym numerem katalogowym MXP-DVD-03 znajduje się płyta DVD (czas projekcji wynosi 98 minut) oraz wkładka ze spisem rozdziałów i skrótowo opisaną techniką kropkowania. Produkcja dostępna jest w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i japońskiej. Napisy są dostępne w językach: angielskim, belgijskim, włoskim i hiszpańskim. W odróżnieniu od wspomnianego filmu o malowaniu figurek farbami akrylowymi, w tym filmie jest więc opisów, tak więc znajomość któregoś z języków w stopniu podstawowym jest zalecana. Jestem jednak w stanie sobie wyobrazić zrozumienie zastosowanych technik ze znajomością nazw podstawowych materiałów modelarskich, jak farba akrylowa, rozcieńczalnik, farba olejna itd.

O czym jest ten film?

Film Authentic Metal został podzielony na 9 rozdziałów: wprowadzenie, tekstury, stal węglowa, obrobiona stal, „czerwony” podkład, zardzewiały wydech, wypalone aluminium, egzemplarz pokazowy, zakończenie.

Authentic Metal screenAuthentic MetalAuthentic Metal

We wprowadzeniu zaprezentowano sylwetkę Adama Wildera i zapowiedziano o czym będzie poradnik.

Rozdział tekstury został podzielony na trzy podrozdziały: ciężki niemiecki pancerz, pancerz rosyjski, wieża Shermana, spawy I oraz spawy II. W pierwszych trzech z podrozdziałów autor w nieco inny sposób przygotowuje powierzchnię do malowania odwzorowując różne charakterystyczne cechy każdego z pancerzy. Wśród zaprezentowanych technik dowiemy się między innymi jak odtworzyć fakturę odlewów, ślady cięcia palnikiem, dodawanie numerów na odlewanych częściach itd. Pozostałe dwa pokazują jak realistycznie odtworzyć spawy za pomocą rozciągniętej nad ogniem ramki wtryskowej oraz dwuskładnikowej masy modelarskiej.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Kolejny z rozdziałów został poświęcony odtworzeniu wyglądu stali węglowej. Przy użyciu różnych materiałów, jak pigmenty, różne rodzaje farb, rozcieńczalniki i różnych metod ich aplikowania zostaje bardzo realistycznie odtworzony fragment metalowej płyty.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Z kolei w rozdziale obrobiona stal Adam Wilder instruuje widzów w jaki sposób można imitować stal, której elementy zostały obrobione. Oprócz tego możemy zaobserwować nieco inne podejście do odtworzenia powierzchni pokrytej rdzawym nalotem.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Red Oxide Primer czyli tzw „czerwony” podkład służy do zabezpieczania stalowych elementów przed korozją i stanowi warstwę podkładową przed właściwym malowaniem. Posługując się różnymi materiałami i technikami Adam Wilder odtwarza niedokończoną, realistycznie i ciekawie wyglądającą nadbudówkę niemieckiego niszczyciela czołgów Ferdinand.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Authentic MetalAuthentic Metal (20)Authentic Metal

W następnym rozdziale otrzymujemy instrukcję jak wykonać realistycznie wyglądający tłumik. Złuszczona farba, osad ze spalin, wielowarstwowa rdza, to między innymi takie efekty są przedstawione w tym rozdziale.

W rozdziale wypalone aluminium autor pokazuje jak otrzymać realistyczny efekt palącego się pojazdu na przykładzie burty wozu M-113. Wypalona, złuszczona farba, rdzawy nalot to niektóre z efektów, które zostały zaprezentowane w tym fragmencie.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

W przedostatnim rozdziale zaprezentowano jak wygląda gotowy model wykonany przy użyciu technik przedstawionych w tym poradniku, a w ostatnim Adam Wilder podsumowuje poradnik.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Podsumowując, w ciągu ponad półtorej godziny otrzymujemy sporą dawkę bardzo pożytecznych informacji podanych w bardzo przystępny sposób. Wszystkie techniki są objaśnione bardzo dobrze, a dzięki formie filmowej na żywo widzimy jakie efekty przynosi dana technika, czy użycie danego materiału. Dla części zainteresowanych tą pozycją, wadą może się okazać brak polskich napisów, ale tak napisałem we wstępie jakiekolwiek podstawy, któregoś z języków obcych dostępnych na tym DVD powinny być wystarczające do wyłapania tego co najważniejsze.

Czy warto kupić tę płytę DVD?

Jeśli budujesz modele pojazdów pancernych albo budujesz dioramy lub winietki to zdecydowanie powinieneś kupić ten poradnik. Dzięki niemu będziesz miał szansę podglądać mistrzowskie techniki, zobaczysz jaki efekt przynosi pociągniecie pędzlem, czy ruch aerografem, jak uzyskać efekt metalu lub rdzawego nalotu i to w czasie rzeczywistym. Ten poradnik może zainspirować i pokazać jak stworzyć wyróżniający się model albo industrialne tło dla twojej figurki. A efekty użycia zaprezentowanych technik są naprawdę rewelacyjne.

Film Authentic Metal dostępny jest w sklepie www.sockelshop.de.

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Authentic MetalAuthentic MetalAuthentic Metal

Jedna odpowiedźdo “Autentyczny metal – recenzja DVD”

  1. Dobrze napisane, szukałem czegoś podobnego, a trafiłem tutaj, ale i tak jestem zadowolony bo wreszcie ktoś pisze zwięźle i na temat.
    Będę śledził stronkę

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *