Inbox: Stalingrad, Russian Children, Nr S-3541 | www.Figus.pl - figurki do sklejania
Inbox: Stalingrad, Russian Children, Nr S-3541

Inbox: Stalingrad, Russian Children, Nr S-3541

Wojna to nie tylko sprzęt. Wojna to przede wszystkim człowiek. Zaś człowiek to nie tylko uzbrojony po zęby żołnierz: wojna ogarnia przede wszystkim tych, którzy chcieliby jej uniknąć – czyli bezbronnych, bezradnych cywilów. Takich jak bohaterowie niniejszego inboxa.

figurki dzieci 1:35zdjęcie dziewczynki

Figurki cywili ze Stalingradu

Rosyjska firma Stalingrad wypuszcza ciekawe figurki „drugowojenne”, przedstawiające żołnierzy w tzw. normalnych pozach, a także cywilów. Na ten zestaw trafiłam kilka lat temu w sieci: chłopaczek w kufajce i ogromnych buciskach i dziewczynka z wtulonym pod płaszcz kotem. Zachwyciłam się. Grzebiąc w sieci znalazłam jeszcze zdjęcie, które posłużyło rzeźbiarzowi jako wzór do postaci dziewczynki. Chłopaczka nie szukałam, bo też zestaw wydał mi się ciekawy głównie ze względu na dziewczynkę i jej kota.

Figurki zywiczne S-3545

Części figurek w pudełku

W miękkim, kartonowym pudełeczku znalazłam trzy woreczki strunowe z częściami figurek. Wyrzeźbione z miękkiej, nie kruchej, szarej żywicy, kontury ostre. Na częściach widać drobne niedolewki i szwy, ale to bez problemu da się usunąć. Figurki proporcjonalne, twarze żywe, rzeźba bardzo dobra.

figurka żywiczna chłopca 1:351:35 - zywiczny chłopiec z Rosji

Chłopaczek ma andrusowską, cwaniacką buzię i zawadiacko nasuniętą na czoło czapkę z daszkiem. Ubrany jest w jakąś starą kufajkę i buty po kimś dorosłym: wszystko za wielkie, niekształtne. Dziewuszka – mniejsza od chłopca – dla odmiany w ogóle nie ma butów, na głowie ciasno zawiązaną chuścinę, na sobie wielki, również dorosły, płaszcz – a pod płaszczem kota. Wielkiego kota.

figurka zywiczna dziewczynki niosacej kotakotek z lewejfigurka zywiczna dziewczynki z kotem

Troska pomimo horroru wojny

Ten zestaw pokazuje jedną ważną rzecz: że nawet w tak skrajnie złych, niekorzystnych warunkach jak wojna – nawet wtedy człowiek potrafi zatroszczyć się o kogoś słabszego niż on sam. Dziewczynka trzymająca kota pod płaszczem sama jest biedna, może głodna, samotna wśród grozy wojny – a jednak pamiętała, żeby uciekając wziąć ze sobą kota. I wsadziła go pod płaszcz, żeby stworzeniu nie było zimno.

Ot, takie trochę filozofowanie nad kilkoma kawałkami żywicy.

Bardzo się cieszę, że kupiłam ten zestaw. Bardzo też się cieszę, że niedługo pomaluję te figurki.

3 komentarze do “Inbox: Stalingrad, Russian Children, Nr S-3541”

 1. Wojtek napisał(a):

  Witam pierwsza panią w gronie autorów naszego serwisu! Mamy nadzieję na częste wpisy.

  Przejdźmy do figurek. Tak na prawdę, to mogą być polskie dzieci z Kresów, na stepie Kazachstanu. Ojciec w Katyniu, matka i babka już pewnie wycieńczone. Daj Boże, żeby wyszły z Andersem lub z Ordonką.

  Figurki fantastyczne, wspaniale oddany charakter, twarze i ruskie, za duże ubrania!

 2. figfan napisał(a):

  To było do przewidzenia…
  to że kolejne figurki jakie zobaczyłem z firmy Stalingrad są tak samo rewelacyjne jak każde inne tego producenta…
  Można by pomyślec ze ta nazwa manufatury coś wskazuje…tylko co:P

 3. Marcin napisał(a):

  Świetne figurki! Jako element niewielkiej scenki na pewno będą się wyróżniać i pokażą drugą, tą tragiczniejszą i bardziej przerażającą twarz konfliktów, uchodźstwa i biedy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *