Merian Cooper 1920, figurka pilota 1:48 malowana aerografem | www.Figus.pl - figurki do sklejania
Merian Cooper 1920, figurka pilota 1:48 malowana aerografem

Merian Cooper 1920, figurka pilota 1:48 malowana aerografem

Merian Cooper to postać niezwykła. Amerykański chłopak z rodziny, która walczyła o niepodległość w wojnie a Anglikami. Pilot wojskowy w Pierwszej Wojnie Światowej. Awanturnik na Wojnie Polsko-Bolszewickiej, czy też patriota i człowiek honoru w ówczesnym rozumieniu tego słowa. Magnat filmowy i laureat Oskara. Ojciec jednego z najwybitniejszych polskich tłumaczy i pisarza doskonałych kryminałów (Joe Alex). Wszystko w jednym!

W tym wpisie przedstawię trochę z jego legendy oraz opisze jak malowałem jego figurkę aerografem.

Figurka żywiczna Meriana Coopera, Adalbertus 1:48

Eskadra ochotników

Kiedy Cooper dowiedział się, że Polacy walczą o niepodległość, odezwał się w nim duch wolności odziedziczony po przodkach i poszedł za wezwaniem honoru. Jego przodek w 1779 roku osobiście zniósł z pola walki pod Savannah śmiertelnie rannego Kazimierza Pułaskiego. Teraz Merian C. Cooper uznał, ze należy odwdzięczyć się Polakom. Założył eskadrę ochotniczą, która nazwano imieniem Tadeusza Kościuszki. Dowódca eskadry został Cederic Fauntleroy. Osiągnęła ona, jako 7 Eskadra Myśliwska w polskim lotnictwie sławę w wojnie z bolszewikami, którą przyćmiły dopiero jej własne wyczyny w Bitwie o Anglię jako dywizjon 303.

Merian Cooper i Cederic Fauntleroy przy Albatrosie D-III OEF z 7 Eskadry

Cooper i Fauntleroy przy albatrosie z Eskadry Kościuszkowskiej

W trakcie walk odwrotowych na Froncie Południowym, Eskadra dała się ostro we znaki Pierwszej Armii Konnej Budionnego. Jak pisze Izaak Babel  w opowiadaniu „Szwadronowy Trunow” z doskonałego zbioru Konaramia, opisując jak kłótnię o rozstrzelanie polskich jeńców przerwał daleki warkot samolotów:

„… (Andriuszka) zaczął naprowadzać drugi kaem na aeroplany. Ich lot nad stacją stawał się coraz bardziej stromy, frasobliwie terkotały w wyżynie, opadały, kreśliły obręcze i słońce różowym promykiem nakładało się na blask ich skrzydeł.

W tym czasie my, czwarty szwadron, siedzieliśmy w lesie. Tam doczekaliśmy się nierównej bitwy między Paszką Trunowem a majorem amerykańskiej służby Reginaldem Fauntleroy. Major i jego trzej miotacze bomb pokazali swa biegłość w tej bitwie. Opuścili się do trzystu metrów i rozstrzelali z kaemów najpierw Andruszkę, potem Trunowa. Wszystkie taśmy, wypuszczone przez naszych nie przyczyniły Amerykanom szkody; aeroplany odleciały, nie zauważywszy szwadronu, ukrytego w lesie. I dlatego, wyczekawszy z półgodziny, mogliśmy pojechać po trupy.”

Tłum Wiktor Woroszylski


Fragment z sceny ataku polskiego lotnictwa na Konarmię, z planu filmu Bitwa Warszawska 1920

Za Coopera, Fauntleroya i innych wyznaczono dużą nagrodę. Kiedy Cooper wylądował awaryjnie na uszkodzonym samolocie, i nie zdążył go naprawić, został zagarnięty przez kozaków. Przesłuchiwany w sztabie (tłumaczem był Izaak Babel) podał się za mechanika. Pomógł mu wytarty sweter, który miał wyhaftowane nazwisko amerykańskiego kaprala i zniszczone dłonie mechanika. Został wzięty za przedstawiciela „klasy robotniczej” i potem zdołał zbiec z niewoli.

Plakat z filmu King-Kong, w podpisie nazwisko CooperaPlakat King Konga z nazwiskiem Coopera

Producent King Konga

Po powrocie z niewoli w Ameryce zaczął kręcić filmy dokumentalno – podróżnicze. Wpadł na pomysł filmu o wielkiej małpie. King Kong to już klasyka filmu. Podobno przed kręceniem sceny finałowej, w której sam kierował samolotem atakującym King Konga powiedział „trzeba samemu wykończyć s-syna”. Za wkład w rozwój filmu, w tym kolorowego, został nagrodzony Oskarem.

Doskonale wyrzeźbiona figurka pilota w skali 1:48

Figurka pilota w skali 1:48

Figurkę Meriana Coopera w skali 1:48 wyrzeźbił niesamowity rzeźbiarz rosyjski Borys Knochow. Mierząca 37mm wysokości żywiczna figurka ma odwzorowane w skali najdrobniejsze fałdki, ściągacze swetra i szwy spodni. Malując ja na boxart Adalbertusa miałem ogromny kłopot, Pędzel był za duży! Pierwsza figurka poszła do kosza. Aby dobrze wycieniować wziąłem się na sposób i postanowiłem pomalować aerografem.

Malowanie figurki aerografem

W obsłudze aerografu zaletą jest to, że można dobrze kontrolować ilość farby, szerokość strumienia i grubość warstwy która pokrywamy model. Pozwala to na wykonywanie delikatnego cieniowania. Oczywiście aerograf ma też swoje wady, nawet najwęższy strumień farby może zahaczyć nie te części modelu, które trzeba.

Pomalowana figurka Meriana Coopera 1:48

Cieniując figurkę aerografem musimy najpierw dobrze wyregulować strumień farby. Malujemy przy bardzo niskim ciśnieniu mocno rozcieńczoną farbą. Nie podam tu parametrów rozcieńczenia i ustawień . Każdy powinien sam dojść do tego ze swoim aerografem i farbami metodą prób i błędów. Modelarze lotniczy, którzy maja wprawę w malowaniu plamek na bokach kadłuba samolotów Luftwaffe na pewno sobie poradzą.

Procedura malowania figurki

Ja malowałem aerografem Evolution firmy Harder und Steinbeck. Stosowałem farby modelarskie Lifecolor – akryle. Ustawiłem sobie blokadę cofania igły, taka by nie możliwe było tryśnięcie zbyt dużym strumieniem. Malowałem powoli, bardzo cienkimi warstwami starając się nie spieszyć. Zbyt grube warstwy mogą zalepić drobne detale! Warstwy muszą być półprzejrzyste, aby widać było cieniowanie. Procedura malowania wyglądała następująco:

1. malowanie pod katem 45 stopni czarny od dołu a biały od góry

2. malowanie farbą podstawową pod kątem 90 stopni do osi figurki

3. malowanie kolorami rozjaśnień i cienia pod kątem 45 stopni, odpowiednio od dołu i pod góry

4. malowanie pędzlem największych rozjaśnień i najgłębszych cieni, zapuszczenie Tensocromem szwów i wszelkich zakamarków. W punktach 3 i 4 uzyskujemy mocniejszy niż trzeba kontrast

5. ponowne malowanie kolorem podstawowym jak w pkt 2. łączy on nam wszystkie kolory

6. malowanie pędzlem dodatkowych detali, rozjaśnień i cieni, wykończenie modelu.

Sznurówek nie dałem rady pomalować były za małe. Zapraszam do zadawania pytań i komentowania figurki.

Porównanie figurki w powiększeniu i w wymiarze naturalnym

Zobacz video o malowaniu figurek aerografem link

oraz inne artykuły na ten temat:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *