RM75-21 Novogrodian Mounted Sotnik – Russia 1363-1386 | www.Figus.pl - figurki do sklejania
RM75-21 Novogrodian Mounted Sotnik – Russia 1363-1386

RM75-21 Novogrodian Mounted Sotnik – Russia 1363-1386

Figurka konnego setnika z Nowogrodu z drugiej połowy XIV wieku to najnowsza figurka 75mm wypuszczona przez Romeo Models. W ofercie figurek Romeo Models temat wczesnej historii Rusi pojawił się w mini-vinietce 54mm RM54-031 Duel on Dnepr (pojedynek nad Dnieprem). Tym razem duża figurka została wyrzeźbiona przez Sergieja Łupanowa na podstawie rekonstrukcji  Igora Dzysa.

Pierwowzorem figurki jest jeden z fresków z Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy w Wołotowie na przedmieściach dzisiejszego Nowogrodu (Храм Успения Богородицы в селе Волотово под Новгородом). Unikalna XIV wieczna cerkiew (ufundowana w 1363 roku) została zniszczona podczas wojny. Na początku tego stulecia jako wyraz współpracy Rosyjsko-Niemieckiej została odnowiona i na podstawie jej fresków powstał artykuł Aleksandra Szczerbakowa z ilustracjami Igora Dzysa w 12 (3/2000) numerze czasopisma Cekhaus (ЦЕЙХГАУЗ).

ЦЕЙХГАУЗ 12

Uzbrojenie i strój sotnika

Jak widać bogaty rycerz ruski nosi zachodni w typie hełm typu łebka (szłom) z kolczą osłoną karku i to jest cała jego żelazna osłona. Zbroję stanowi pancerz – przeszywanica lniana z skórzanymi dodatkami i wspaniały pas owinięty dookoła brzucha. Skórzane paski zwisające jak spódniczka poniżej pasa i na ramionach są wyraźnie bizantyjskim motywem stylizowanym na starożytny Rzym. Wschodni przepych zdobień koszuli, spodni oraz wspaniałe skórzane buty dają duże pole do popisu dla modelarza.

Broń to włócznia z proporcem, miecz typowy dla Europy tego okresu i buzdygan. Okrągła tarcza zawieszona jest na pasku.

Jak sugeruje podany przez Romeo Models rys historyczny figurki, mógł on brać udział w bitwie na Kulikowym Polu w 1380 roku, gdzie wojska Ruskie pokonały mongolskiego Chana Mamaja. Bitwa ta była pierwszym dużym sukcesem na drodze do uniezależnienia się Rusi od „mongolskiego jarzma”.  W opisie producent też wspomina o udziale Polaków i Litwinów w bitwie, przeciw Rusinom, co jest lekkim nadużyciem „po linii partii”. Rzeczywiście Jagiełło szedł na pomoc Mamajowi, ale nie dotarł na pole bitwy na czas i wycofał się. Królem Polskim został sześć lat później.

W pudełku

Figurka składa się z 16 części z białego metalu. Są one dobrze odlane i spasowane, małe szpary pomiędzy dużymi elementami szybko zostaną zakryte Magic Sculpem i wygładzone pędzelkiem. Ślady łączenia form są widoczne na większości części, nie ma jednak przesunięcia połówek formy i można je łatwo usunąć nożykiem. Dosyć duże są nadlewki na mniejszych elementach, takich jak miecz.Także i one dadza się łatwo usunąć standardowymi metodami.

CiałoSłabym elementem jest włócznia. Składa się ona z dwóch połówek, poniżej i powyżej dłoni. Taki układ stanowi duże ryzyko łamania się podczas transportu lub oglądania przez bardziej wścibskich oglądaczy z długimi paluchami. Proponuję nawiercenie dłoni, proporca i grota i wstawienie pręcika mosiężnego 1,5mm Albion Alloys. Sam sztandar i tarcza mają odwzorowane zdobienia co bardzo ułatwi malowanie. Natomiast skóra i koszula nie mają – co tez stanowi zaletę. możemy sobie wybrać stopień skomplikowania małych ornamentów. Na koniec warto wspomnieć o odlanych ostrogach – co jest miłym drobiazgiem podkreślającym staranne przygotowanie rzeźby.

Broń

Podstawka zaprojektowana jest dokładnie jak na rekonstrukcji Igora Dzysa. Ma ona wymiary 45x42mm i zawiera pieniek.

Zdjęcia figurki

Na sam koniec przedstawiam zdjęcia figurki ze strony producenta. Malował Andrea Terzolo.

Podsumowanie

Ciekawa figurka czternastowiecznego rycerza-bojara ruskiego. Bogactwo stroju i uzbrojenia daje modelarzowi duże pole do popisu przy malowaniu rożnych rodzajów materiału i bogatej ornamentyce. Wysoka jakość odlewu gwarantuje brak problemów przy montażu i malowaniu.

 

Jedna odpowiedźdo “RM75-21 Novogrodian Mounted Sotnik – Russia 1363-1386”

  1. Jerzy Urbanowicz napisał(a):

    Czuję się bardzo zaszczycony Panie Wojtku że moje nazwisko i strona znalazły się na Pańskich stronach. To miło dowiedzieć się że odwiedzający Pana chcieli oglądać także moje figurki i poszukiwali ich w Google. Odbieram tą wiadomość jako zaszczyt uczyniony mi przez wszystkich Modelarzy którzy do Pana zaglądają. Oczekuję z niecierpliwością na zapowiadaną przez Pana figurkę ks. Józefa Poniatowskiego pod Raszynem której autorem jest znakomity twórca figurek Pan Górkiewicz. Wyrazy szacunku dla Pana. Modelarz z Gubina Jerzy Urbanowicz.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *