T-55 Tanker – popiersie sowieckiego czołgisty (skala 1/9) | www.Figus.pl - figurki do sklejania
T-55 Tanker – popiersie sowieckiego czołgisty (skala 1/9)

T-55 Tanker – popiersie sowieckiego czołgisty (skala 1/9)

Co prawda to popiersie autorstwa Young B. Songa wypadło już z oficjalnego katalogu Mig Productions, jednak można je jeszcze znaleźć w wielu sklepach i dość często pojawia się na portalach aukcyjnych. O tym czy warto na nie zapolować postaram się podpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Co w pudełku?

Przy zakupie otrzymujemy pudełko z atrakcyjnym box artem autorstwa Miga Jimeneza, a w nim jeden woreczek strunowy z elementami żywicznymi i kilkanaście pianek mających chronić elementy przed uszkodzeniem. Dodatkowo producent dodaje instrukcję malowania z listą kolorów z palety Vallejo oraz instrukcję fotograficzną „krok po kroku”.

Sowiecki czołgista - pudełkoSowiecki czołgista - zawartośćSowiecki czołgista - zawartość

Sowiecki czołgista - instrukcjaSowiecki czołgista - InstrukcjaSowiecki czołgista - elementy

Po wyjęciu elementów z woreczka pobieżna inspekcja pozwala stwierdzić są wszystkie elementy, ale jeden się odłamał i jest luzem (na szczęście nieuszkodzony). Po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że części odlane są dość czysto. Oczywiście znajdują niewielkie nadlewki, ale te bardzo łatwo jest usunąć. Większy problem mogłyby stanowić ślady łączenia form, a tych na szczęście jest bardzo mało a ich usunięcie nie powinno być problemem. Dużym plusem są nieduże kostki wlewowe. Z pewności ułatwi to obróbkę i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia samego elementu.

Sowiecki czołgista - korpusSowiecki czołgista - korpusSowiecki czołgista - głowaSowiecki czołgista - głowa tył

Jakość odlewu

Ogólne zadowolenie zostało zmącone chwilę później przez jakość odlewu, kiedy oglądając dokładnie każdą część zacząłem dostrzegać dziurki po pęcherzykach powietrza. Nie jest ich dużo i większość nie będzie trudna do usunięcia (np. pojedyncze dziurki na rękawie). Odrobinę trudniejsze będzie usunięcie ich z końcówek palców.  Na szczęście na twarzy nie ma ani jednego defektu.

Sowiecki czołgista - hełmofon Sowiecki czołgista - ramionaSowiecki czołgista - ramiona

Sowiecki czołgista - dłonieSowiecki czołgista - dłonieSowiecki czołgista dłoń

Detale

A teraz przejdźmy do detali. Buzia niezbyt urodziwa, ale pasuje do wrednego ruskiego czołgisty, którego zadaniem miało być rozjechanie zachodniej Europy. Szczegóły są bardzo ładne i „czyste”. Dłonie naszego bohatera też wyglądają dobrze, chociaż palce mogą się wydawać trochę za długie na pierwszy rzut oka. Przymierzenie na sucho elementów pokazało wzorowe spasowanie. Dzięki temu elementy będzie można malować przed złożeniem.

Sowiecki czołgista - włazSowiecki czołgista włazSowiecki czołgista - peryskopy

Właz dowódcy

Właz dowódcy czołgu T-55 prezentuje się bardzo dobrze. Posiada on delikatną, chropowatą fakturę odlewanego metalu, charakterystyczną sowieckich czołgów. Właz został wyposażony w peryskopy, uchwyty oraz dźwignię. Osobno zostały również odlane osłony peryskopów. Jedynym elementem wymagającym poprawy będą spawy osłon peryskopów, gdyż miejscami zanikają.

Sowiecki czołgista - osłony peryskopówSowiecki czołgista - uchwytySowiecki czołgista - uchwyty

Kupić nie kupić?

Czy warto kupić ten zestaw? Moim zdaniem warto. Ogólnie jakość jest bardzo dobra, a drobne niedoskonałości nie przyćmiewają zalet. Samo przygotowanie do malowania nie powinno być czaso- i pracochłonne, a efekt końcowy może mile zaskoczyć.

Sowiecki czołgistaSowiecki czołgista głowa profilSowiecki czołgista

3 komentarze do “T-55 Tanker – popiersie sowieckiego czołgisty (skala 1/9)”

  1. Wojtek napisał(a):

    To jest jednak klasyka popiersi, wyrazista… twarz i pokrywa włazu, robią doskonałe wrażenie!
    Na drobne dziurki w odlewach żywiczych znalazłem bardzo wygodny środek, Perfect Plastik Putty z Deluxe Materials. Nakładam na podziurawioną powierzchnie i i wygładzam wilgotnym palce. Wysycha kilka minut, ewentualna poprawka i gotowe! Prawie nie trzeba szlifować.

  2. figfan napisał(a):

    Rewelacja…od dłuższego czasu na nie poluje, niestety z marnym skutkiem…

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *